TürkçeAyazma Kutsal Su

İzlenme 15850
Yunanca'da kutsal su anlamına gelen Ayazma Rumların yaşadığı bir çok yerde mevcuttur. Daha çok psikolojik bir etki söz konusudur. Ayos kutsal, aziz Ma ise su demektir. Bu kutsal su ya da Pınar'ın fiziksel olarak şifa verip vermediği tartışılabilir ancak içilmesi ya da bedene sürülmesinin psikolojikolarak rahatlatıcı etkisi olduğu bir gerçektir. Burdaki kutsal suyun öyküsü ise gayet ilginçtir. O tarihlerde tepelerde yaşayan bir ailenin küçük kızı rüyasında sürekli Meryem Ana'yı görür. Rüyada kutsal Meryem şimdi kilisenin bulunduğu bu boş alanda fışkıran kaynaktan su içer ve yanında duran kıza da içirir. Rüyasını büyüklerle paylaşan kızın gördüklerinin bir işaret olduğu düşünülür ve rüya kent meclisindeki insanlara, papazlara kadar ulaştırılır. Sonunda kızın rüyasındaki bu boş alana gidilir bir kazı yapılır. Çocuğun rüyası topraktan fışkıran su kaynağı ile doğrulanır. İşte Meryem Ana'nın işaret etiğine inanılan bu suyun kutsallığını belli etmek ve onu bu anlamıyla yaşatmak için kilisenin       yaptırıldığı rivayet edilir. O tarihlerde bu suyun bir iki kanaldan daha sarnıçlara doldurularak kullanıldığı bilinmektedir.
Ayazma Butik Otel'in, Ayavazma Kilisesi'ne uzaklığı iki yüz metredir. Otelin zemin katının tabanında binanın inşaa edildiği 1867 yılından beri orjinal haliyle muhafaza edilen kuyudaki suyun da kilisedeki damar suyunun devamı olduğu bilinmektedir. İşin ilginç yanı ise oteldeki kuyunun yüksekliğinin deniz seviyesinin altında olmasına rağmen deniz suyunun hiçbir şekilde karışmamış olmasıdır.
Zaman içerisinde Ayazma Kilisesindeki'de dahil olmak üzere bu su kaynakları çeşitli nedenler ile tahribata uğramıştır. Günümüzde ise sadece Ayazma Otelindeki kuyu doğal hali ile korunmuş olarak işlevini sürdürmektedir.

03/07/2022 Gün Ortalama:35  Bugün7 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:44.192.65.228