TürkçeAyazma Butik Otel İlias Venezis

İzlenme 18081

İlias Venezis Anadolu kökenli Yunan yazarlarından. Yunan edebiyatının önemli kişilerinden biri. 1904'de Ayvalık'ta doğan Venezis, on beş yaşına kadar bu topraklarda yaşamış. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, on dokuz yaşındayken Yunanistan'a göçmüş. İlk yapıtını 1928'de yazmış ama bu kitap pek yankı uyandırmamış. Venezis'e asıl ününü 1931'de yazdığı, büyük ilgiyle karşılanıp, yabancı dillere de çevrilmiş olan önemli çalışması, "31328 numara" adlı otobiyografik yapıtı sağlamıştır. İlias Venezis'in bu kitabı, Türk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra tutsak olarak geçirdiği yaklaşık bir buçuk yılın öyküsüdür. 31328, tutsaklığı sırasında kendisine verilen numaradır. Venezis'in Dinginlik (1946), Eolya Toprağı (1943), Rüzgarlar (1944) adlı romanları; Ege (1941), Savaş Saati (1946) adlı öyküleri ve Küçük Asya, Selam adlı deneme yapıtları bulunuyor. Özgün adı "Ege" olan yapıt, Üner Eyüboğlu tarafından Elence'den Dilimize "Ege Hikayeleri" olarak çevrilmiş.

Venezis Ayvalık'taki Aya Triyada Kilisesinin karşısında oturmaktaydı. Buradaki yaşamı Kurtuluş Savaşı sonunda Türk askerlerinin Ayvalık'a girmesiyle değişti ve tutsak edildi bu tutsaklığı şimdi Ali Sadan ve ailesi tarafından işletilen Ayazma Butik Otelin alt katındaki demir parmaklıklı odada sürdü. Tutuklu olduğu süre boyunca kız kardeşi Agapi Moliviyatis ve onu kendi kız kardeşi zehranın yerine koyan türk subayı Kemalettin tarafından kurtarılmaya çalışıldı.

15 ay süren bu trajik öykü Lozan Anlaşması ile sona erdi. Anlaşma sonrasında Venesis İzmir'den Yunanistan'a gönderildi.

Günümüzde Ayazma Butik Otel olarak yeniden düzenlenen bu tarihi ev Yunan Edebiyatının önemli isimlerinden İlias Venezis'in tutsaklığına tanıklık etmiştir.


03/07/2022 Gün Ortalama:35  Bugün6 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:44.192.65.228